Likit Biyopsi Nedir?

Likit biyopsi sürecinin temeli, vücutta hızla çoğalan tümör hücrelerinin tıpkı sağlıklı hücreler gibi zamanla ölmesi ve bu süreçte kendilerine ait olan DNA’larını kan dolaşımı sistemimize bırakması temeline dayanır.
Kanser genetik bir hastalıktır. Kanser genetiğinin şifrelerinin çözülmeye başlamasıyla birlikte, kanser tedavisinde de umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Hedefe yönelik tedaviler bugün akciğer, kolon, meme, over (yumurtalık), prostat gibi pek çok solid tümörlerdeki tedavi yaklaşımını değiştirerek hastalar için çok önemli kazanımların elde edilmesini sağlamıştır. Dolayısıyla kanser genetiğinin çözümüne yönelik araştırmaların da önemi artmıştır.

Bilimadamları yıllardır hastalığın erken tespiti için noninvaziv (cerrahi olmayan) ‘genetik’ biyobelirteçler tespit etmeye çalışmaktadır, çünkü günümüzde de tanı için yaygın olarak kullanılan doku biyopsisi yöntemi, cerrahi bir yöntem olması nedeniyle, ağrılı, uzun süreçli, maliyeti yüksek, tümörün yerine ve durumuna göre her zaman uygulanamayan ve uygulanabildiğinde bile bazen doğru sonuç alınamayan bir yöntemdir. Üstelik mevcut tanı yöntemleri genellikle kanseri ileri evrelerinde tespit edebilmektedir.

Bu zorluklardan yola çıkan bilim adamlarının temel hedefi ise kanserin tanı ve tedavisi için, doku biyopsisinden daha etkili ve hasta dostu bir yöntem geliştirmekti. Biyoinformatik alanındaki yeni gelişmeler, yeni nesil dizileme (NGS) teknolojisi ve kanserin genetik temellerinin daha iyi anlaşılması sonucu kanser tedavisindeki kişisel tıpta yeni bir dönem başladı.

CIRCULOGENE’nin likit biyopsi sürecinin temeli, vücutta hızla çoğalan tümör hücrelerinin tıpkı sağlıklı hücreler gibi zamanla ölmesi ve bu süreçte kendilerine ait olan DNA’larını kan dolaşımı sistemimize bırakması temeline dayanır.

 

CIRCULOGENE’nin kapsamlı tümör DNA dizilemesi, kanser hastalarından alınan minimum miktarda kan örneği ile en gelişmiş yeni nesil dizileme (NGS) yöntemini birleştiren ve bu sayede kanser ile ilişkisi kanıtlanmış genlerde bulunan değişime uğramış (mutant) DNA’ların tespit edilmesini sağlayan tek laboratuvar testidir. Testi yaptırmak için hastadan sadece 1 tüp (4 ml.) kan alınması yeterlidir.

CIRCULOGENE’in ABD’deki laboratuvarlarında gerçekleştirilen test, CLIA sertifikası kapsamında, veri tutarlılığını ve kalitesini sağlamak amacıyla, üstün doğrulama ve analiz yöntemleri kullanırak gerçekleştirilir. CIRCULOGENE’in likit biyopsi hizmeti kapsamında, doğru ve eksiksiz raporlama sonuçları ile birlikte güncel klinik veriler, hem İngilizce hem de Türkçe olarak, laboratuvar uzmanlarımız ve hekimlerimiz tarafından onaylı olarak teslim edilir. Buna ek olarak, hekim ve uzmanlarımız tarafından, sağlık profesyonellerine ve hasta yakınlarına rapor sonuçlarının açıklanmasına ilişkin danışmanlık hizmeti de verilmektedir.

 

 

Siz ve doktorunuz CIRCULOGENE likit biyopsi testini seçerek, yüksek teknolojinin sunduğu imkanlar ile tedavinizin kontrolünü elinize almış olursunuz. Bu noktada CIRCULOGENE likit biyopsi testinin tek başına bir hastanın kanser teşhisi için kullanılamayacağını, ya da sonucun negatif çıkmasının o kişide hiçbir kanser olmadığı anlamına gelmediğini belirtmek gerekir. Çünkü likit biyopsi testimiz, kanserle ilişkisi kanıtlanmış genlerin analizini yapıyor olsa da, henüz bilimin tespit edemediği, kanserle ilgili genetik ya da genetik olmayan pek çok biyobelirteç kanserle ilişkili olabilir. Bu nedenle sizlerle paylaştığımız gen analizi sonuçlarının, mutlaka testi talep eden uzman doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatırız.

 

 

Non-invaziv Hedefe Yönelik Tıp

Circulogene, sadece 1 tüp (4 ml) kan ile 2 haftada rakipsiz sonuçlar sağlar.

 

Tümör Mutasyonlarının Doğru Tespiti

 

Circulogene likit biyopsi methodu, kanda serbest dolaşan DNA’ları diğer testlere oranla çok daha yüksek oranlarda tespit eder ve yakalar. Kesin bilgi ve doğru raporlama için bilinen tümör mutasyonlarını tanımlar ve miktarlarını (oranlarını) belirler.

 

 

 

Tedavi ile Eşleşen Tümör DNA’ları

 

Circulogene’in kişiye özel gen analiz raporlarında, tespit edilen tümör DNA’larına yönelik güncel FDA onaylı ilaç tedavilerinin bilgisi ile tanısı konmuş kansere ilişkin klinik çalışmaların bilgileri paylaşılır.

 

 

 

Tedavinin Sık ve Kolay Takibi

Circulogene’in hızlı, etkin ve detaylı gen analizleri sayesinde doktorunuz, tümörün tedaviye cevap verişini yakından ve gerekli sıklıkta takip edebilir; tedavinizi doğru yönlendirebilir. Likit biyopsi test süreleri 10-15 gün arasında değişmektedir ve bu süre doku biyopsisi sürelerinden daha kısadır.

İletişim

Danışma

                                                                                                   ADN CENTER 2017 © Tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.