Neden Circulogene?

Neden Circulogene’in Likit Biyopsi Testleri

 

 

Circulogene ‘likit biyopsi’ testleri, non-invaziv olan bu teknolojiyi bir üst seviyeye taşıyarak, kan da dahil olmak üzere çeşitli örnekler için yüksek sensitivite gösteren sonuçlar sağlar. Sadece 4 ml. kan örneği ile test yapılmasını sağlayan eşsiz ve patentli teknolojimiz sayesinde, şimdiye kadar görülmemiş duyarlılıkta, en güncel klinik bilgiler ışığında daha detaylı, kesin ve hızlı sonuç raporları ortaya çıkar.

 • CLIA standartlı

 • Klinik onaylı testler

 • 4 ml. kandan, şimdiye kadar görülmemiş oranda yüksek cf-DNA edinimi sağlayan patentli teknoloji ve bu teknoloji sayesinde sağlanan yüksek test sensitivite oranı

 • Mutasyon tespiti ve DNA profillemesinde Ion Torrent Proton kullanımı

 • Tutarlı ve güvenilir boylamsal çalışmalara entegre iş akışları

 

 

Klinik Zorluklar

 

 

Kişiye özel tedavi seçenekleriyle kanser hastalarının tedavisinin yönlendirilmesi halen aşağıdaki nedenlerden dolayı zorlu bir süreçtir :

Tümörün heterojen yapısı; Tümörler heterojen bir yapıya sahiptirler ve sürekli olarak poliklonal yayılım sergilerler; böylece teşhisi, tedaviyi ve tedaviye direnci tespit etmeyi güçleştirirler.  Bunun da ötesinde, tümörden alınan dokular, biyopsinin alındığı bölgeyle ve biyopsinin gerçekleştirildiği andaki tümörün geçici durumuyla sınırlıdır.

Tümör dokusuna erişim; Kanser tedavisine başlayan hastaların büyük bir çoğunluğu, eninde sonunda tedaviye direnç, metastaz ya da hastalığın tekrar etmesi ile karşı karşıya kalır. Vücuttaki birden fazla tümör hücresinden, mevcut cerrahi yöntemlerle örnek alınması ve bunların etkili bir şekilde incelenmesi klinik olarak pratik bir uygulama değildir.  Daha da önemlisi, tümör dokusu cerrahi olarak biyopsi alınmasına uygun olmayabilir veya uygulanacak çeşitli testler için yeterli miktarda olmayabilir.

 

Likit Biyopsinin Karşılayamadığı İhtiyaçlar ve CIRCULOGENE’in Çözümü

Daha yüksek oranda ve daha kaliteli örnek ile çalışabilmek için geliştirmiş olan eşsiz
cf-DNA (kanda serbest dolaşan tümör DNA’sı) zenginleştirme yöntemi

 

Kanda serbest dolaşan tümör cf-DNA’ları (cell-free DNA), fazlasıyla parçalanmış haldedirler ve çok düşük konsantrasyonlarda yer alırlar. Bu nedenle de, bu cf-DNA’ları izole edebilmek yüksek miktarda kan örneği ile yüksek maliyet ve yoğun işçilik gerektirir. Circulogene’in patentli cf-DNA zenginleştirme yöntemini eşsiz kılan özellik, düşük miktarda (4 mL) kan örneğinden (50 uL kadar düşük oranda plazma elde edilir), çok yüksek oranda ( >300 ng/mL) ürün elde etmesi ve bu sayede de ultra-yüksek oranda tümör DNA’sı izole ederek bunları tespit edebilmesidir.

Gelişmiş yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile duyarlılığı yüksek boylamsal mutasyon tespiti

 

 

Periyodik yapılan cf-DNA analizleri yoluyla düşük frekanslı mutasyonlar tespit edilmesi, tümör progresyonunun daha görüntüleme sistemleri tarafından tespit edilemeyecek kadar küçük lezyonlar halindeyken bile tespit edilebilmesini sağlar. Tek bir gen ya da mutasyonun ötesinde yapılan analizler, tümörün heterojen yapısını da kapsayarak etkili bir tedavinin uygulanmasını da garanti altına alır. Likit biyopsi, doku biyopsilerinde olduğu gibi dokunun alındığı parçayla sınırlı değildir, bu nedenle de daha geniş bir spekturumda vücuttaki tüm tümör gelişimine sebep olan mutasyonlara yönelik sonuç verir. NGS yöntemi, geleneksel dizileme metodlarına kıyasla daha yüksek hassasiyette ve daha fazla sayıda mutasyon analizi yapabilme imkanı sağlar.

Klinik uygulamada onaylanmış kan örneği işleme ve analiz prosedürü

 

 

Klinik uygulamalar için kaliteli cf-DNA elde etme süreci, verilerin doğruluğu açısından, çok sıkı ve dikkatlice işletilen bir laboratuvar gerektirir. Bu nedenle testlerimiz, ABD’de bulunan CLIA sertifikalı laboratuvarlarımızda, çok sıkı takip edilen prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

 

Temel Özellikler

 • Regions Analyzed: Mutation hotspot regions of 50 cancer-associated genes

 • Sequencing Method: Ion Proton NGS

 • Assay Sensitivity: >1.0%

 • Target Sequencing Coverage: 5,000x

 • Turnaround Time: 2-3 weeks

 • Sample Requirements: 4 mL., purple top EDTA tube

 • Sample Types: Plasma or Serum

 • Sample Input Required: Droplet Volumes (50-500 uL)

İletişim

Danışma

                                                                                                   ADN CENTER 2017 © Tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.