Klinik Basarı Hikayesi No: 4518

En son güncellendiği tarih: Tem 20

Hastanın onkoloğu, tümörden alınan doku biyopsisinden sonuç alamadı. Onkolog, kişiselleştirilmiş kanser testindeki uzmanlığı için Circulogene'e kan örneği gönderdi. Circulogene, bir haftadan kısa bir sürede genetik bir alterasyonu tespit edebildi ve hastanın kanserini spesifik bir terapötik ile eşleştirdi.

Tek tüp kan kullanan Circulogene teknolojisi, farklı tedavi stratejilerini belirleyen 4 farklı genetik alterasyon için test edilmiştir:

  • DNA Mutasyonları

  • RNA Füzyonları

  • PD-L1 İfadesi

  • MSI (Mikrosatelit Kararsızlığı)

Sonuçlar:

Circulogene, kısa zamanda %50'den yüksek oranda PD-L1 ekspresyonu saptadı ve akciğer kanseri ile bağlantılı DNA mutasyonlarıyla ilgili devam eden 47 çalışma belirledi. Onkolog hasta için hemen pembrolizumab tedavisi başlattı.

Klinik Fayda:

“Doku biyopsisinden sonuç alınamaması nedeniyle nasıl bir tedavi planı izleneceği belli değildi. Ancak Circulogene bir tüp kan kullanarak tedaviyi planlayan hekime hastanın doğru tedavi alabilmesi için gereken kişiselleştirilmiş sonuçları haftalar veya aylar içinde değil, çok kısa bir zamanda verdi.” - Chen Yeh, Baş Bilim Görevlisi

Sonuç Özeti:

Circulogene’nin likit biyopsi testi yapılmasaydı, hastaya akciğer kanseri için spesifik olmayan bir tedavi uygulanarak tedavi denenebilirdi. Onkolog, hastanın tümörünün moleküler karakterizasyonu sayesinde, geleneksel doku biyopsisinin zorluklarını ve belirsizliğini aşmayı başardı ve kısa zamanda bilinçli ve etkili bir kanser tedavisi kararı verdi.

Test Edilen Gen: 50

Tespit Edilen Alterasyon: 1

FDA Onaylı Tedavi: 1

Ek Tedavi: 0

Devam Eden Klinik Değerler: 47

İmmünoterapi Test Sonuçları:

PD-L1: Pozitif; Pembrolizumab, Nivolumab önerildi.

MSI-H: Belirsiz.

RNA Test Sonuçları:

ALK Gen Füzyonu: Tespit Edilmedi.

ROS1 Gen Füzyonu: Tespit Edilmedi.

İletişim

Danışma

                                                                                                   ADN CENTER 2017 © Tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.