Klinik Basarı Hikayesi No: 4521

En son güncellendiği tarih: Tem 20

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC) bir hastanın onkoloğu, hastanın kan örneğini kişiselleştirilmiş kanser testi uzmanlığı nedeniyle Circulogene'e gönderdi. Circulogene, çok kısa zamanda hastanın spesifik kanserini potansiyel bir terapi ile eşleştirdi ve çoklu klinik deneme olanakları belirledi. Doktor, bir tüp kandan dolaşımdaki genetik mutasyonları ve tümör biyobelirteçlerini test etmek için Circulogene'den kişiselleştirilmiş bir gen profili talep etti:

  • DNA Mutasyonları

  • RNA Füzyonları

  • PD-L1 İfadesi

  • MSI (Mikrosatelit Kararsızlığı)

Sonuçlar: Circulogene, RARE ROS1 füzyonu ve MSI-H pozitifliği tespit etti. ROS1 füzyonu genetik varyasyonu için hedefe yönelik tedavi, vücudun diğer kısımlarına yayılmış olan NSCLC'nin tedavisinde kullanılan krizotinibdir. Krizotinib ile tedavi hemen başlatıldı. Klinik Fayda: “ROS1 çok nadir görülmesine rağmen, Circulogene’nin likit biyopsi testi bu genç hasta ve onkoloğu için hızlı bir şekilde uygulanabilir sonuçlarla kişiselleştirilmiş bir akciğer kanseri profilini tespit etti. Bu, hedefe yönelik tedavinin derhal başlatılmasını ve hastaya MSI-H bozukluğuna göre eşleştirilen ikinci basamak bir tedavinin, pembrolizumabın tanımlanmasını sağladı.” - Chen Yeh, Baş Bilim Görevlisi Sonuç Özeti: Akciğer kanseriyle ilişkili aşağıdaki mutasyonlar test edildi ve eksik olduğu belirlendi. EGFR ekzon 18, G719X mutasyonu (bulunmadı) EGFR ekzon 20, T790M mutasyonu (bulunmadı) EGFR ekzon 21, L858R mutasyonu (bulunmadı) EGFR ekzon 21, L861Q mutasyonu (bulunmadı) EGFR ekzon 19 çıkarma/ekleme (bulunmadı) EGFR ekzon 20 ekleme (bulunmadı) Test Edilen Gen: 50 Tespit Edilen Alterasyon: 1 FDA Onaylı Tedavi: 1 Ek Tedavi: 0 Devam Eden Klinik Değerler: 51 İmmünoterapi Test Sonuçları: PD-L1: Pozitif. MSI-H: Tespit Edildi; Pembrolizumab belirtildi. RNA Test Sonuçları: ALK Gen Füzyonu: Tespit Edilmedi. ROS1 Gen Füzyonu: Tespit Edildi; Krizotinib belirtildi.

İletişim

Danışma

                                                                                                   ADN CENTER 2017 © Tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.