Alkolün vücuda olan olumsuz etkileri

En son güncellendiği tarih: Tem 20


İlk yudumdan sonra alkol 30 sn sonra beyne ulasır.Beyin hücrelerinin mesaj göndermek için kullandıgı kimyasalları ve yolları yavaslatır.

Bu ruh halinizi degistirir,reflekslerinizi yavaslatır ve dengenizi bozar.Aynı zamanda düsünme ve yasadıklarınızı belleginize saklama yetinizini de olumsuz yönde etkiler.


Uzun süreli tüketilen alkol,beyninizin görünüm ve isleyisini de etkiler.Hücreler degismeye baslar ve hatta daha da küçülür.Bu küçülmeyle birlikte ; düsünme,ögrenme,ve ögrendiklerinizi hatırlama beceriniz giderek azalmaya baslar.


Aynı zamanda vücut ısınızın sabit tutulmasını ve hareketlerinizi kontrol etmeyi zorlastırır.


Alkolün beyindeki yavaslama etkisi sizi uyusuklastırır.Uykuya geçtiginizi düsünseniz de aksine derin uyku olan REM uykusuna geçemezsiniz ve vücudunuz gece boyunca alkolü islemeye devam eder.


Alkol midenizi tahris eder ve midenizin daha fazla asit üretmesine neden olur.Yeterli asit ve alkol biriktirdiginde mide bulantısı yasayabilirsiniz.Uzun süreli alkol kullanımlarında reflü,mide ülseri,ince ve kalın bagırsak problemleri sıkça görülür.

Pankreas,insülin ve bagırsakların yiyecekleri parçalamasına yardımcı olan diger kimyasalları yapar.


Ancak alkol tüketimi kimyasalların pankreas içerisinde kalmasına, iltihaplanmaya ve beraberinde ciddi bir hasara neden olabilir. Karacigeriniz, içtiğiniz alkolün neredeyse tamamını parçalar. Bu süreçte birçok toksini işler. Zamanla asırı içki, organı yaglı hale getirir ve kalın, lifli doku olusturur. Bu kan akısını sınırlar; bu nedenle karaciger hücreleri hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları seyleri almazlar.


Fazla alkol tüketimi kalbinizin ritmini bozarak kalp kasınızın zarar görmesine ve gelecekte kalp hastası adayı olmanıza neden olabilir.


Alkol, kan damarlarını genisleterek cildinize daha fazla kan akısı olusturur. Bu durum kısa süreli olsa da vücut ısınızın hızla yükselmesine ve kızarmanıza neden olabilir. Öte yandan, uzun süreli, agır içki kan basıncınızı artırır. Vücudunuz stres hormonlarını serbest bırakır ve kan damarlarını daraltır, bu nedenle kalp kan pompalamak için çok daha fazla efor harcar.


Alkol, vücudunuz mikroplarla savasmak için ihtiyaç duydugu beyaz kan hücrelerinin sayılarını düsürdügü için bagısıklık sisteminizi de zayıflatır. Uzun süreli asırı alkol tüketenlerin zatürre ve tüberküloz gibi akciger hastalıklarına yakalanma olasılıgı daha yüksektir.

Alkol içerisindeki güçlü kimyasallar, kadınlarda ve erkeklerde sonu infertiliteye giden saglık problemlerine neden olur.


Uzun süreli alkol kullanımı kalsiyum seviyenizi düsürür ve vücudunuzun yeni kemik insa etmesini önler. Osteoporoz adı verilen bu durumda kemikleriniz incelerek kırılganlaşır. Ates ayrıca kaslarınıza olan kan akısını sınırlar ve onları olusturan proteinlerin yoluna girer. Zamanla, daha düşük kas kütlesi ve daha az kuvvete yol açar.Alkol aldıgınızdan tam olarak 35 sn içinde bedeninizin kendini yenileme ve iyileştirme sistemi bloke edilmis oluyor.


12 görüntüleme

İletişim

Danışma

                                                                                                   ADN CENTER 2017 © Tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.